Anijet luftarake ruse kanë bllokuar Odesën dhe kanë lëshuar një breshëri raketash në portin më të madh të Ukrainës, thonë analistët. Sipas Qendrës për Strategjitë e Mbrojtjes në Ukrainë, dy fregata, dy nëndetëse, avionë dhe një sistem mbrojtës kundër anijeve lëshuan rreth 50 raketa në këtë qytet. Admiral Essen, Admiral Makarov dhe dy nëndetëse të klasit Kilo u emëruan si anijet kryesore të përfshira në sulm. Grupi i ekspertëve pretendon se raketat u lëshuan nga sistemi i mbrojtjes celulare Bastion-P.

Kolonat e tymit të zi errësuan qiejt mbi Odesa pasi ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se kishte goditur një rafineri nafte dhe tre depo karburanti në periferi. Mediat ukrainase raportuan se Admirali Essen pësoi dëme serioze në sulmet hakmarrëse, megjithëse kjo nuk mund të konfirmohej. Odesa, një qytet me një milion banorë, ishte një objektiv i hershëm i pushtimit rus, por forcat pushtuese u mbajtën në Mykolaiv, një qytet rreth 70 milje në lindje. Forcat ukrainase kanë mbushur me thasë rërë plazhet e Odesa-s kundër një sulmi të pritshëm amfib, mes paralajmërimeve se anijet ruse zbarkuese janë mbledhur në Sevastopol, Krime, në përgatitje për një sulm.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Qendra për Strategjitë e Mbrojtjes tha se njësitë ruse kishin punuar prapa linjave të armikut përgjatë bregut në jug të Odesës për të zbuluar dhe sabotuar pozicionet ukrainase. Neptuni, një raketë lundrimi kundër anijeve, është arma kryesore në arsenalin ukrainas për të mbrojtur Odesën nga sulmet detare. Në pjesën e pasme të një kamioni është vendosur një lëshues, i cili mund të mbajë deri në katër raketa në të njëjtën kohë. Boris Johnson ka udhëzuar zyrtarët që të dërgojnë raketa të tjera kundër anijeve britanike për të lehtësuar portet e Ukrainës që bombardohen nga Deti i Zi, mes frikës se armatimi aktual mund të mos jetë i mjaftueshëm për t’i rezistuar sulmit rus. Diku tjetër forcat ruse po rigrupohen pas tërheqjes nga Kievi për të përqendruar sulmin e tyre në rajonin e Donbasit, sipas inteligjencës britanike.

Ministria e Mbrojtjes tha se mercenarët e grupit Wagner ishin midis atyre që po hartoheshin për të forcuar forcat sulmuese. “Forcat ruse po vazhdojnë të konsolidohen dhe riorganizohen ndërsa rifokusojnë ofensivën e tyre në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës”, tha Ministria e Mbrojtjes. “Trupat ruse, duke përfshirë mercenarë nga kompania ushtarake private ruse e lidhur me shtetin Wagner, po zhvendosen në zonë.” Qyteti i Izyum, ku forcat ukrainase po i rezistojnë përparimit rus, është bërë një fushë beteje vendimtare në luftën për Donbasin. Qyteti është shkatërruar tani në masën 80 për qind, sipas zyrtarëve lokalë, dhe 15,000 deri në 20,000 civilë mbeten të bllokuar në qytet.

Volodymyr Matsokin, nënkryetar i bashkisë së qytetit, tha për mediat ukrainase se granatimet e qytetit kishin qenë “barbare dhe kaotike”. Ai tha se përmendoret e Luftës së Dytë Botërore, kopshtet e fëmijëve, shkollat dhe spitalet ishin midis ndërtesave të rrënuara. Matsokin tha: “Këto janë krime kundër njerëzimit, shkelje të të gjitha rregullave humanitare që ekzistojnë në botë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: