Turqia do të pezullojë ofensivën e saj në veri të Sirisë për pesë ditë dhe do t’i japë fund pas një tërheqjeje të forcave kurde nga ky sektor gjatë kësaj kohe, njoftoi sot zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence.

“Ofensiva turke do të ndërpritet plotësisht kur kjo tërheqje të ketë përfunduar gjatë kësaj periudhe pezullimi”, deklaroi Pence për shtypin, në përfundim të më shumë se katër orë bisedimesh me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Kreu i diplomacisë turke, Mevlut Cavusoglu konfirmoi këtë marrëveshje.

“Ne pezullojmë operacionin, ne nuk ndalojmë”, deklaroi Cavusoglu për shtypin.

“Ne do ta ndërpresim operacionin vetëm kur forcat turke do të tërhiqen plotësisht nga rajoni”. //ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb