Gjykata e Apelit në Durrës ka vendosur të pushojë çështjen për rastin e konfirmimit në detyrë të kandidates socialiste për Bashkinë e Durrës, Valbona Sako, duke lënë kështu në fuqi vendimin e marrë nga gjyqtari i Durrësit Shpëtim Reka, i cili i dha kësaj të fundit mandatin për të drejtuar Durrësin në 4 vitet e ardhshme.

Çështja përfundoi në Apel, pasi kandidatja e PS-së nuk arriti të merrte mbështetjen në procesin e parë, kur gjyqtarja Mimoza Margjeka refuzoi t’i jepte asaj mandatin për kryebashkiake.

Në vendimin e 17 Korrikut, Margjeka argumentoi se zgjedhjet e 30 qershorit nuk ishin ligjshme, pasi partia “Bindja Demokratike” ishte regjistruar jashtë afatit zyrtar, duke i bërë zgjedhjet nul.

Forca politike në emër të së cilës Valbona Sako kandidoi në zgjedhjet e 30 qershorit, iu drejtua së njëjtës instancë si palë më vete, duke kërkuar rishqyrtim të çështjes.

Si palë e interesuar PS kërkoi njohjen e fitores së kandidates së saj dhe koalicionit të Aleancës pë Shqipërinë Europiane, në Bashkinë Durrës. Pas shqyrtimit të pretendimeve, Gjyqtari Shpëtim Reka, me një vendim krejtësisht të kundërt nga Mimoza Margjeka, nuk i konsideroi zgjdhjet e 30 qershorit të parregullta, duke vulosur fitoren e Sakos.

(m.a/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb