Sipas shumicës së analistëve, miratimi i projektligjit që do të ndalojë rrjetin social popullor TikTok në Shtetet e Bashkuara – nëse pronari i tij kinez, kompania ByteDance, nuk e shet atë – është një tjetër “episod” i “Luftës së Ftohtë” gjithnjë në rritje midis SHBA dhe Kina. Megjithatë, në realitet, autoritetet amerikane i kanë kushtuar vëmendje platformës kineze pothuajse që kur u shfaq, duke përfshirë gjithçka – veçanërisht të popullarizuar në mesin e shumë të rinjve – në rrugën e saj.

Frika më e madhe e amerikanëve është siguria kombëtare e vendit të tyre. Zyrtarët besojnë se shërbimet kineze të inteligjencës kanë qenë në kontroll të platformës me video të formës së shkurtër që nga fillimi, ose përhapja e propagandës për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme, ose përdorimi i aplikacionit si një “Kalë i Trojës” për të vjedhur informacione të ndjeshme dhe jo të ndjeshme. Në fund të fundit, 170 milionë amerikanët (rreth gjysma e popullsisë amerikane) që përdorin TikTok çdo muaj nuk janë pak.

Arsyet e mësipërme, u konsideruan të mjaftueshme për të ndaluar jo vetëm përdorimin, por edhe “shkarkimin” e aplikacionit në pajisjet e zyrtarëve të qeverisë amerikane. Por kjo nuk është e gjitha. Amerikanët e konsiderojnë TikTok një “minierë ari” për mashtruesit dhe llojet e tjera të mashtruesve – diçka që mund të çojë në një kaos ekonomik dhe social në vend. Ndërkohë që në të njëjtën kohë, kërkimet po bëhen me një shpejtësi stuhie që thotë se TikTok është i varur, pasi “stërvit” trurin që të prodhojë vazhdimisht dopaminë kur e përdor atë dhe se si shkakton një sërë dëmtimesh të trurit, probleme të shëndetit mendor dhe reduktuar produktivitetin.

Lufta Sino-Amerikane

Analistët thonë se ndalimi i TikTok nuk do të thotë domosdoshmërisht se do të zhduket nga ekranet amerikane në çdo kohë së shpejti, pasi nevojitet një proces muajsh përpara se të zbatohet. Në fund të fundit, në vitin 2020, gjykatat federale bllokuan faqen e presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump, i cili kishte lëshuar një urdhër për ndalimin e rrjetit social.

Kompania shkoi në gjykatë duke pretenduar shkelje të lirisë së fjalës dhe të drejtave pronësore dhe administrata Trump mbylli një marrëveshje në të cilën gjigantët amerikanë Oracle dhe Walmart do të fitonin një përqindje të madhe të TikTok. Kjo e fundit nuk ndodhi kurrë, pasi Pekini “u përgjigj” duke vendosur masa më të ashpra ndaj eksporteve të teknologjisë.

A do të përsëritet e njëjta histori? Me disa organizata që e mbështesin atë, TikTok tashmë ka filluar të lobojë shumë fort kundër vendimit për ekzil. Ai ka shpenzuar tashmë 5 milionë dollarë për reklama televizive kundrejt projektligjit, duke përfshirë në to edhe një … murgeshë që lartëson avantazhet e rrjetit social dhe flet për Amendamentin e Parë të Kushtetutës Amerikane, i cili garanton liritë e qytetarëve amerikanë.

Ligjvënësit amerikanë – me mbështetjen e Presidentit Biden, megjithatë – këmbëngulin që aplikacioni i lejon qeverisë kineze të aksesojë të dhënat dhe të ndikojë tek amerikanët përmes algoritmit të varur të platformës shumë të njohur të mediave sociale.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: