Stuhia që goditi Evinë nga e shtuna në mbrëmje deri në orët e para të mëngjesit të së dielës u shndërrua në një tragjedi, me fshatra të tëra të përmbytura, qindra qytetarë të bllokuar, pesë persona të mbytur dhe dy të zhdukur, ndërsa po kërkohet për gjetjen e tyre.

Sipas informacioneve të fundit nga Zëvendësministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalia, i cili ndodhet në Vasilika të Evisë, të tre personat humbën jetën në Politika: Një foshnjë 8 muajshe, një 86-vjeçar dhe një 85-vjeçar. Të moshuarit u mbytën në shtëpinë e tyre (ata jetonin në shtëpi të ndara).

Prindërit e foshnjës fatkeqe ishin me pushime në zonë dhe nuk arritën ta shpëtojnë atë. Ndërkohë që edhe dy persona humbën jetën.

Hardalias theksoi se “është një ditë e vështirë pas një nate të vështirë” dhe iu referua betejës së madhe të luftës nga njerëzit e mekanizmit shtetëror në kushte të vështira. Siç theksoi ai, “ne po përballemi me fenomene për të cilat duhet të japim maksimumin për të ndërtuar struktura që mund t’i përballojnë ato”.

I pyetur pse nuk është përdorur mekanizmi paralajmërues 112, Nikos Hardalias u përgjigj se ky ishte një vendim i vetëdijshëm, pasi përndryshe do të kishte panik dhe do të kishim një “milion”.   “Ne e kishim përgatitur 112. Kritika ushtrohet nga ata që nuk guxuan të zbatojnë 112 … Eshtë  një mjet biznesi, nuk është një ilaç,” shtoi ai.

Ai theksoi se parashikimi meteorologjik fliste për 63 mm shi, ndërsa ra më shumë se 300 mm shi, duke rezultuar në këtë ngjarje të paparashikuar. Konkretisht, stacioni i Steni Evia regjistroi 300 milimetra shi në vetëm tetë orë, sipas stacioneve meteorologjike të rrjetit të Observatorit Kombëtar të Athinës / meteo.gr deri të dielën në mëngjes, ditën e pestë dhe të fundit të motit të keq “Thalia”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Dhjetra persona u shpëtuan nga Departamenti i Zjarrit

Në ishull po operon një brigadë e madhe zjarri – 83 zjarrfikës me 31 automjete dhe 3 anije shpëtimi nga ekipi i 1, 7 dhe 8 i EMAK. Eshtë  mobilizuar edhe një helikopter. Nga mesdita e së dielës, shërbimi kishte shpëtuar 35 persona të bllokuar dhe transportuar ata për siguri, ndërsa thirrjet për pompimin e ujit nga shtëpitë kanë tejkaluar 140. Ndihma ofrohet nga Rojet Bregdetare me një anije dhe një helikopter kërkimi dhe shpëtimi dhe Pushteti Lokal me makineri projekti. Katër persona të tjerë u shpëtuan me helikopter.

Psachna u “varros” në baltë. Në fshat duken  tonelata me baltë që kanë mbuluar pothuajse gjithçka dhe që janë shkaktuar dëme të mëdha, ndërsa veturat janë përmbysur.

Lumi që rrjedh përmes tij ka mbingarkuar, duke përkeqësuar situatën. Banorët në dëshpërim janë në rrugë dhe përpiqen të shpëtojnë atë që është e shpëtuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb