Gjiganti teknologjik Apple vazhdon të tregojë interes në sektorin e shëndetësisë, sipas raportimit nga CNBC, që thekson se kompania ka blerë aplikacionin ”Tueo Health”, një sistem i cili do të ndihmojë prindërit të monitorojnë simptomat e sëmundjes së astmës kur fëmijët flenë.

”Tueo Health” po punon në zhvillimin e një aplikacioni smartphone që verifikohet me anë të sensorëve të frymëmarrjes.

Aplikacioni është projektuar për të dërguar paralajmërime për prindërit nëse frymëmarrja e foshnjave të tyre ndryshon gjatë gjumit.

Blerja e këtij aplikacioni është vetëm sinjali më i fundit i përqendrimit të Apple në kujdesin shëndetësor.

Për shembull, kompania ka rritur shanset për monitorimin e shëndetit në orët Apple duke monitoruar shëndetin me anë të elektrokardiogramës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb