Apple Pay nuk do të mbështesë më sistemin rus të pagesave me karta “Mir”, duke mbyllur një boshllëk që i lejon rusët të vazhdojnë të përdorin shërbimin mes sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj vendit, sipas një raporti nga Reuters.

“Apple ka informuar NSPK-në [Sistemi Kombëtar i Kartës së Pagesave të Rusisë] se po pezullon mbështetjen e kartave ‘Mir’ në shërbimin e pagesave Apple Pay”, thuhet në një njoftim në faqen e Mir.

“Që nga 24 marsi, ngarkimi i kartave të reja ‘Mir’ në shërbim nuk është i disponueshëm.”.

Kompania gjithashtu vëren se çdo kartë Mir e shtuar më parë në Apple Pay do të ndalojë së punuari gjatë “ditëve të ardhshme”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb