Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riad, ngërthen në vete popullate mbi gjashtë milion banorë. Mirëpo, deri më tani nuk ka pasur transport publik.

Kjo do të ndryshoj së shpejti. Deri në fund të vitit 2018, pritet që qyteti të hap sistemin transit të trafikut urban, më i madhi i parë ndonjëherë, i krijuar nga zeroja.

Linja e re, e cila aktualisht është duke u ndërtuar, do të përmbajë gjashtë linja të metrosë përmes të cilave lidhen 85 stacione dhe mbulon rreth 170 km.

(d.d/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: