Arabia Saudite rivendosi marrëdhëniet diplomatike me Kanadanë të mërkurën, njoftoi Ministria e Jashtme e vendit në një deklaratë, duke i dhënë fund një përçarjeje pesëvjeçare për burgosjen e aktivistëve nga Rijadi që dëmtoi tregtinë dhe marrëdhëniet mes dy vendeve.

Vendimi vjen pas diskutimeve midis princit të kurorës saudit Mohammed bin Salman dhe kryeministrit kanadez Justin Trudeau nëntorin e kaluar në punimet e Forumit të Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor (APEC) në Bangkok.

“Është vendosur që të rivendoset niveli i marrëdhënieve diplomatike me Arabinë Saudite në nivelin e mëparshëm”, tha Ministria e Jashtme e Kanadasë në një deklaratë, e cila njoftoi gjithashtu rivendosjen e marrëdhënieve.

Të dy vendet shpallën gjithashtu ambasadorin e ri të Kanadasë në Arabinë Saudite si Jean-Philippe Linteau dhe shprehën dëshirën e tyre për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike mbi bazën e respektit të ndërsjellë dhe interesave të përbashkëta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: