Një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite, njoftoi këtë të diel se do të fillojë një operacion kundër rebelëve Houthi në Jemen.

Sulmet ajrore do të nisin në bazën e Houthi-t në Sanaa, si një përgjigje ndaj këtyre të fundit, pas sulmeve në disa territore të Arabisë.

Që nga viti 2015, një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite ka ndihmuar ushtarakisht forcat e qeverisë së Jemenit në luftën e tyre kundër rebelëve.

Këto janë sulmet e para të koalicionit ndaj rebelëve, pasi disa muaj pauze për shkak të pandemisë së COVID-19.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb