Ambasadori i përhershëm i Iranit në Selinë e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë Esmail Baqaie Hamane tha se Arabia Saudite është bartësi standard i bërjes së koalicioneve për luftë, duke ndërhyrë fqinjët e saj dhe duke poseduar armët më destabilizuese në Mesin e  Rajoni lindor.

Sipas Ministrisë së Jashtme iraniane Hamane, tha në një asamble të KB-së se rekordi i rolit shkatërrues dhe destabilizues të Arabisë Saudite  kanë çuar në një pasiguri në rajon.

I dërguari iranian tha se, për këtë arsye, prania e ambasadorit të atij vendi në OKB si një anëtar vëzhgues i Konferencës së Paqes dhe Çarmatimit të Gjenevës është mjaft e papërshtatshme dhe kundër objektivave dhe misioneve të Kombeve të Bashkuara.

Hamane theksoi, “Masa e Iranit në kundërshtimin e hyrjes së ambasadorëve Sauditë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe në Konferencën e Çarmatimit është për shkak të shqetësimit të Teheranit për të ruajtur statusin e kësaj konference si fondacion i vetëm ndërkombëtar që punon në fushën e çarmatimit bërthamor.

“Arabia Saudite po ndjek gjithashtu programin e saj shumë të diskutueshëm bërthamor, larg mbikëqyrjes dhe monitorimit të Organizatës Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) dhe për këtë arsye nuk mund të ketë një prani konstruktive në diskutimet mbi çarmatimin, për të lënë në hije gabimet e saj të rënda dhe krimet e luftës në Jemen. ,” ai shtoi.

Për shkak të metodës unanime të vendimmarrjes në Selinë e KB-së të Gjenevës, votat negative të Iranit për ambasadorët Sauditë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe si vëzhgues të anëtarëve të Konferencës së Çarmatimit 2021 çuan në dështimin e arritjes së këtij statusi.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb