Arkeologët në Turqinë perëndimore kanë zbuluar një anë altari për perëndeshën greke Demeter gjatë gërmimeve në qytetin e lashtë romak të Blaundus-it.

Blaundus, i njohur gjithashtu si Blaundos, u ndërtua për herë të parë nga maqedonasit që erdhën në Anadoll, Turqinë e sotme, pas fushatës ushtarake të Aleksandrit të Madh. Rrënojat e qytetit antik, që ndodhet në atë që tani është rrethi Ulubey i provincës Usak, u pushtuan më vonë nga romakët.

Duke folur për AA, Birol Can, profesor i arkeologjisë në Universitetin Usak tha se vendi i altarit u zbulua në oborrin e tempullit të perëndeshës Demeter, që simbolizon bujqësinë, drithin dhe korrjen në mitologji, , raporton Anadolu Agency (AA).

  • foto galeri
  • foto galeri

“Ai ka të paktën dy hapa, me përmasa afërsisht 5×4 metra. Ne nuk kemi shumë të dhëna për superstrukturën e saj”, tha Can.

Tempulli i Demeterit ishte shumë i respektuar në atë kohë, tha Can dhe ata planifikojnë të vazhdojnë punën në rajon vitin e ardhshëm dhe të përfundojnë punën e restaurimit.

Ai gjithashtu tha se gjatë gërmimeve ekipi zbuloi cisterna që datojnë nga periudha bizantine.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb