Arkeologët kanë gjetur një varr masiv të lashtë në kështjellën e Chan Chan në Perunë veriore që përmban mbetjet e burrave, grave dhe fëmijëve parakolumbianë, tha një anëtar i ekipit.

Ata gjetën eshtrat e rreth 25 njerëzve, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe dhjetëra enë qeramike dhe objekte të tilla si gjilpëra të përdorura për tekstile, tha arkeologu Jorge Meneses.

Varri u zbulua rreth tre javë më parë në Chan Chan, rreth 500 kilometra (310 milje) në veri të kryeqytetit Lima.

Mbetjet njerëzore janë të gjitha, por të paprekura, tha Meneses.

Chan Chan ishte një kështjellë e kulturës Chimu, e cila lulëzoi midis viteve 900 dhe 1450 në bregun verior të Perusë përpara se të binte në duart e Inkasve.

Chan Chan do të thotë “Dielli i ndritshëm” në gjuhën Chimu.

Kalaja u ndërtua në një sipërfaqe prej rreth 20 kilometrash katrorë, kishte dhjetë pallate me mure dhe rreth 30,000 qytetarë në lartësinë e saj.

Është shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 1986, por edhe në listën e saj të Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

Mbetjet dhe artefaktet parakolumbiane zbulohen shpesh në Peru.

Muajin e kaluar, punëtorët që vendosnin tubacione gazi në një rrugë në Lima u përplasën në mbetjet e një varri që përfshinin enë varrimi qeramike 2,000-vjeçare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb