Armë dhe drogë, operacioni në Itali zbulon lidhjet mes mafies shqiptare dhe asaj italiane Potenza e Foggia.

15 urdhër arreste nga policia italiane në Vulture-Melfese ku prokurori i Drejtorisë së Rrethit Antimafia të Potenzës, Francesco Curcio tha se ka një “pax mafia”.

Njëmbëdhjetë në burg dhe katër në arrest shtëpie midis provincave të Potenzas dhe Foggias.
Në veçanti, Curcio iu referua “pax mafia” për përfshirjen në operacionin e disa anëtarëve të klaneve historike (Cassotta, Di Muro, Delli Gatti) që vepronin në zonë në kufirin me Pulian dhe aktualisht “bashkëpunues” për trafikun e drogës.

Hetuesit e Komandës Krahinore të Potenzës nënvizuan gjithashtu se nga përgjimet u zbulua se të dyshuarit flisnin mes tyre për drogë (kokainë dhe marijuanë, mbi të gjitha) edhe duke përdorur referenca futbolli, “si Cr7” për drogë më cilësore.

Pesëmbëdhjetë persona, njëmbëdhjetë në burg dhe katër në arrest shtëpie, u arrestuan nga Karabinierët si pjesë e një operacioni të koordinuar nga Drejtoria e Anti-Mafias e Qarkut të Potenzës dhe që goditi “një organizatë të përhershme të përkushtuar ndaj aktiviteteve të trafikut të drogës” në Melfi (Potenza) dhe në zonën Vulture-Melfese, në kufi me provincën e Foggias, prej nga vinte droga.

Gjyqtari urdhëroi gjithashtu ndalimin e qëndrimit në Pulia dhe Basilicata dhe gjashtë detyrime ditore për paraqitje në policinë gjyqësore. Në krye të grupit – siç është rikonstruktuar nga hetuesit – italiani Enrico Caputo dhe shtetasi me origjinë shqiptare Ardit Ismaili.

Karabinierët konstatuan edhe disa episode zhvatjeje ndaj narkomanëve të falimentuar, kërcënuan gjithashtu duke përdorur emrin e Alessandro Cassottas, i klanit homonim, i dënuar përfundimisht për shoqatë mafioze. Tre kallashnikovë u zbuluan gjithashtu në dispozicion të Ismailit dhe Antonino Delli Gatti, që besohet se i përkasin klanit Di Muro-Delli Gatti që vepron në zonën e Melfese. Në operacion u përfshi edhe vëllai i tij, Lorenzo Delli Gatti.

Logjistika e trafikut të drogës
Organizata kishte automjete, të përdorura për transportin dhe fshehjen e lëndës narkotike, kishte kanale furnizimi me drogë, kryesisht marijuanë dhe kokainë, të gjetura sistematikisht në sheshet e tregtimit në provincën e Foggia-s, dhe mund të llogariteshin në vende të fshehta për ruajtjen pas karburantit. Ajo kishte gjithashtu një rrjet shtytësish, rekrutuesish klientësh dhe shitës me pakicë, të ardhurat e të cilëve u riinvestuan menjëherë për rimbushjen e mëvonshme.

“Duket se në të gjithë Bazilikatën ka një prezencë të krimit shqiptar që është futur plotësisht në qarqet e krimit lukanian – tha prokurori Curcio – Duhet të kihet parasysh se Shqipëria është një nga prodhuesit kryesorë të lëndëve narkotike në botë, përfshirë këtu marijuanë, dhe është një udhëkryq për trafikun e kokainës”.

“Armët nuk janë përdorur për veprimtari kriminale, as për të bindur debitorët që të paguajnë, por me siguri kanë qenë objekt i një transaksioni dhe shitjeje të mëvonshme – shpjegoi Francesco Curcio – kjo tregon depërtimin që kjo organizatë kishte në nivel kriminal”.

Operacioni zbuloi gjithashtu një sërë sjelljesh kriminale të furnizimit, ndalimit, shitjes dhe shpërndarjes së drogës, që i atribuohen dy bërthamave të tjera të vogla, të përbëra nga subjekte që jetojnë në zonën Vulture-Melfese, njëra prej të cilave është kryesisht familjare.

Në nivel ekonomik, për momentin nuk është e mundur të vlerësohet vëllimi i biznesit, por bëhet fjalë për mijëra shitje të sasive të vogla që synojnë konsumatorët individualë. “Prandaj operacioni ka nxjerrë në pah një ndërthurje të aktiviteteve kriminale, nga narkotrafiku deri te trafiku i automatikëve. Për mendimin tim, kjo është ajo që është më shqetësuese”, përfundoi prokurori Curcio.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb