Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi se SHBA-ja po jep 625 milionë dollarë shtesë në ndihmë të sigurisë për Ukrainën.

Ai përmendi forcat ukrainase duke përdorur në mënyrë efektive mbështetjen e SHBA-së për të çuar përpara “kundër-sulmin e tyre të suksesshëm për të rimarrë tokat e tyre të konfiskuara ilegalisht nga Rusia”.

“Në bazë të një delegimi të autoritetit nga Presidenti, unë po autorizoj tërheqjen tonë të njëzet e dytë të armëve dhe pajisjeve amerikane për Ukrainën që nga gushti 2021. Kjo tërheqje prej 625 milionë dollarësh përfshin armë shtesë, municione dhe pajisje nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së”, tha Blinken në një deklaratë.

“Kjo tërheqje do të sjellë ndihmën e përgjithshme ushtarake të SHBA për Ukrainën në më shumë se 17.5 miliardë dollarë që nga fillimi i kësaj administrate.”

Blinken i angazhoi SHBA-të që të vazhdojnë mbështetjen për Ukrainën për aq kohë sa duhet, duke thënë se presidenti amerikan Joe Biden e ka bërë tashmë këtë premtim.

“Në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Presidenti Biden e bëri të qartë edhe një herë se ne do të mbështesim popullin e Ukrainës për aq kohë sa të duhet. Zhvillimet e fundit nga referendumet e rreme të Rusisë dhe tentativa për aneksimin e zbulimeve të reja të brutalitetit kundër civilëve në territorin ukrainas të kontrolluar më parë nga Rusia vetëm sa e forcon vendosmërinë tonë”, tha Blinken.

Më herët të martën, Biden dhe zëvendëspresidentja Kamala Harris folën me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe liderët diskutuan paketën e re të ndihmës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: