Nëntë raste të reja të fruthit u konfirmuan në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në 29, njoftoi Ministria e Shëndetësisë Armene.

Numri i të shëruarve ka arritur në 7, ndërsa numri i rasteve aktive ka shkuar në 15.

Shumica e pacientëve janë të pavaksinuar.

Autoritetet shëndetësore rekomandojnë që fëmijët të marrin dy doza të vaksinës së fruthit, duke filluar me dozën e parë në moshën 12 deri në 15 muaj dhe dozën e dytë në moshën 4 deri në 6 vjeç. Ministria armene e kujdesit shëndetësor këshilloi prindërit që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre nëse e kanë humbur orarin e vaksinimit.

Në të njëjtën kohë, kontaktet e drejtpërdrejta të pavaksinuara, përfshirë të rriturit, të rasteve të konfirmuara duhet gjithashtu të vaksinohen, thanë autoritetet e kujdesit shëndetësor.

Fruthi është një nga sëmundjet më ngjitëse në botë. Përhapet me anë të kollitjes dhe teshtitjes, kontaktit të ngushtë personal ose kontaktit të drejtpërdrejtë me sekrecione të infektuara të hundës ose të fytit.

Virusi mbetet aktiv dhe ngjitës në ajër ose në sipërfaqet e infektuara deri në 2 orë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), ai mund të transmetohet nga një person i infektuar nga 4 ditë para fillimit të skuqjes deri në 4 ditë pas shpërthimit të skuqjes.

Fëmijët e vegjël të pavaksinuar janë më të rrezikuar nga fruthi dhe komplikimet e tij. Në rrezik janë edhe gratë shtatzëna të pavaksinuara. Çdo person jo imun (i cili nuk është vaksinuar ose është vaksinuar, por nuk ka zhvilluar imunitet) mund të infektohet.

Shenja e parë e fruthit është zakonisht një temperaturë e lartë, e cila fillon rreth 10 deri në 12 ditë pas ekspozimit ndaj virusit dhe zgjat 4 deri në 7 ditë. Rrjedhja e hundës, kolla, sytë e skuqur dhe të përlotur dhe njolla të vogla të bardha brenda faqeve mund të zhvillohen në fazën fillestare. Pas disa ditësh, një skuqje shpërthen, zakonisht në fytyrë dhe në pjesën e sipërme të qafës. Për rreth 3 ditë, skuqja përhapet, duke arritur përfundimisht në duart dhe këmbët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb