Një shfaqje e armëve ruse të dëmtuara nga lufta në qendër të Varshavës shërben si një kujtesë e tmerreve të luftës në Ukrainë , por gjithashtu se agresioni rus mund të mposhtet, thanë zyrtarët të hënën.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar dhe kreu i zyrës së kryeministrit të Polonisë, Michal Dworczyk, përuruan ekspozitën në Sheshin e Kalasë së Varshavës – një vend simbolik që u rindërtua me shumë kujdes pas shkatërrimit të saj gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Dworczyk tha se tanku i dëmtuar T-72, një obus vetëlëvizës dhe elementë të sistemeve raketore ruse tregojnë se ushtria ruse, dikur e konsideruar e pamposhtur, mund të mposhtet. Pajisjet ranë në duart e forcave ukrainase në fillim të luftës që filloi kur Rusia pushtoi më 24 shkurt.

“Kjo pajisje ruse e shkatërruar nga ushtarët ukrainas dëshmon se vendosmëria, guximi dhe profesionalizmi mund të çojnë në humbjen e ushtrisë ruse,” tha Dworczyk.

Tanku u shkatërrua më 31 mars në luftimet pranë fshatit Dmytrivka, në perëndim të Kievit. Etiketat e ekspozitës në gjuhën ukrainase, polake dhe angleze thanë se trupi i një komandanti rus të togës së tankeve u gjet pranë tankut.

Maliar tha se pajisjet demonstrojnë gjithashtu efektivitetin e sistemeve të mbrojtjes së Ukrainës – disa prej të cilave janë siguruar nga vendet evropiane – dhe nënvizojnë nevojën për më shumë mbështetje të tillë.

Shfaqja, e quajtur “Për lirinë tonë dhe tuajën”, u hap në prag të një samiti të NATO-s në Madrid që synon të rrisë fuqinë e forcës së reagimit të shpejtë të aleancës ushtarake dhe mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Maliar tha se artileria ruse është 10 herë më e fuqishme se ajo e Ukrainës. Ukraina u ka kërkuar aleatëve të saj perëndimorë që të ofrojnë më shumë pajisje ushtarake dhe municione për të mbështetur mbrojtjen e saj kundër sulmeve të rënda ruse në lindje të vendit.

“Moska ka ende ambicien sovjetike për të sjellë tanke ruse në Oqeanin Atlantik, në Kanalin Anglez”, tha Maliar.

“Me këtë ekspozitë ne duam të tregojmë se falë Ukrainës, falë rezistencës sonë, tanke të tilla mund të shkojnë në Evropë vetëm si ekspozita muzeale,” tha ajo.

Ka plane për të çuar ekspozitën e armëve në Republikën Çeke dhe gjetkë në Evropë, tha Maliar.

Giorgio Buonvicini, një turist nga Genova, Itali tha se “njerëzit duhet të dinë dhe duhet të … kuptojnë më mirë se çfarë po ndodh”.

Fqinja e Ukrainës, Polonia, ka qenë një mbështetëse e vendosur e Kievit, duke e parë rezistencën e Ukrainës si mbrojtjen e të gjithë Evropës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: