Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov ka reaguar për luftën ruse në Ukrainë. Ai ka deklaruar se roli i artilerisë në këtë situatë është i rëndësishëm.

“Përparimi i mëtejshëm i trupave varet shumë nga puna e artilerisë. Ata janë përgjegjës për shkatërrimin e zonave të fortifikuara të armikut, pajisjeve ushtarake, armëve vetëlëvizëse dhe shumë të tjera. Për fat të mirë, artileritë nga radhët e luftëtarëve të forcat speciale “AKHMAT” dhe personeli ushtarak i Korpusit të 2-të të Ushtrisë së Milicisë Popullore LNR kanë përvojë të jashtëzakonshme dhe aftësi të shkëlqyera, falë të cilave ata janë në gjendje ta shndërrojnë në hi vendin ku ndodhej një strukturë armike një minutë më parë. Mund të supozohet me siguri se gjatë aksioneve sulmuese të forcave aleate, janë artileritë ata që shkaktojnë frikë dhe terror të vërtetë në radhët e nacionalistëve ukrainas dhe anëtarëve të NATO-s, gjë që sugjeron se armiku e di shumë mirë se çfarë janë të aftë djemtë tanë”, Kadyrov.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb