Administrata Biden po përgatitet të deklarojë zyrtarisht gazetarin e Wall Street Journal, Evan Gershkovich, si të arrestuar gabimisht, gjë që do të nxisë burimet e qeverisë amerikane për të punuar për lirimin e tij.

Përcaktimi do të pasojë një shqyrtim të brendshëm të vazhdueshëm të rrethanave që lidhen me arrestimin e tij dhe pritet në ditët në vijim, thanë zyrtarët. Zyrtarët amerikanë nga zyra e çështjeve të pengjeve të Departamentit të Shtetit do të udhëheqin më pas përpjekjet e SHBA për të liruar Gershkoviçin.

Javën e kaluar, zëvendës-zëdhënësi kryesor i Departamentit të Shtetit, Vedant Patel, tha se ai nuk donte t’i dilte përpara procesit, por ai nuk besonte se kishte ndonjë të vërtetë të akuzës kundër gazetarit. Rusia akuzoi Gershkovich, i cili është i vendosur në Moskë, për spiunazh. John Kirby, koordinator i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Komunikimet Strategjike, e quajti akuzën “të pakuptimta”.

Gershkovich u arrestua pak ditë më parë në Rusi, pasi akuzohet për spiunazh.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb