Tre blogerë ushtarakë rusë (ose milblogerë) janë arrestuar pasi kanë kritikuar ministrinë ruse të mbrojtjes, gjoja me urdhër të ushtrisë, ka sugjeruar Instituti për Studimin e Luftës (ISW).

Ai i referohet postimeve të fundit nga milblogerë të tjerë që diskutojnë për arrestimet e supozuara të komentuesve të tjerë.

“Millblogerët rusë pohuan se komandanti i Brigadës 205 të Veçantë të Pushkës së Motorizuar dhe ndoshta një zyrtar i lartë ushtarak rus urdhëruan kundërzbulimin ushtarak rus të arrestonte tre milblogerët rusë, të cilët kohët e fundit kanë qenë kritikë ndaj Ministrisë së Mbrojtjes ruse”, thuhet në deklaratë.

ISW tha se reagimet ndaj urdhrave të supozuar të ndalimit ishin të izoluara për komunitetin e vogël të blogerëve që kishin diskutuar për Brigadën e Veçantë të Pushkëve të Motorizuara 205 që nga 25 gushti.

Milblogerët që diskutojnë arrestimet e supozuara treguan se “MM-ja ruse ka të ngjarë të zgjedhë objektiva, ndëshkimi i të cilëve nuk do të ketë pasoja të rëndësishme në hapësirën e informacionit ruse dhe ky diskutim nuk ka gjasa të zgjasë në hapësirën më të gjerë të milblogerëve”.

Arrestimet nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb