Iraku njoftoi të hënën arrestimin jashtë vendit të të dyshuarit pas një sulmi të vitit 2016 të pretenduar nga grupi i Shtetit Islamik që vrau  323 persona në Bagdad.

Ishte një nga sulmet më vdekjeprurëse në botë që nga 11 shtatori.

“Pesë vjet pas bombardimit terrorist të Karrada, forcat tona trima arritën të kapnin terroristin Ghazwan Alzawbaee në një operacion kompleks inteligjence jashtë vendit”, tha kryeministri Mustafa al-Kadhemi në Twitter.

“Ai është fajtori kryesor prapa mizorisë në Karrada dhe shumë të tjerë.”

Të paktën 323 njerëz u vranë në sulmin me makinë bombë më 3 korrik 2016, kur irakianët po bënin pazar para Fitër Bajramit, festa që shënon fundin e muajit të agjërimit mysliman të Ramazanit.

Zëdhënësi i ushtrisë Yahya Rassoul tha se Alzawbaee “kreu shumë operacione kriminale kundër popullit tonë të Irakut”, përfshirë disa sulme në kryeqytet.

Arrestimi i Alzawbaee vjen një javë pasi Iraku tha se kapi shefin e financave të dyshuar të IS, Sami Jasim al-Jaburi, gjithashtu në një operacion jashtë vendit.

Shteti Islamik mori një të tretën e Irakut në një ofensivë rrufe në vitin 2014, duke zgjeruar “kalifatin” e vetëshpallur që shtrihej përtej kufirit sirian.

Qeveria e Irakut shpalli fitoren kundër xhihadistëve në fund të vitit 2017 pas një fushate të rëndë ushtarake të mbështetur nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga SHBA.

Udhëheqësi i ISIS Abu Bakr al-Bagdadi u vra në një sulm të forcave speciale amerikane në veriperëndim të Sirisë në tetor 2019.

Qelizat e fjetura të Shtetit Islamik ende fillojnë periodikisht sulme në Irak, kundër forcave të sigurisë dhe civilëve.

Sipas një zyrtari nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA, i cili foli në kushte anonimiteti, ISIS tani është “shtrirë” financiarisht dhe operacionet e tij në Irak janë “shumë të lokalizuara”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb