Akademiku Artan Fuga komenton përplasjet e fundit politike lidhur me hapjen ose jo 100% të listave. Fuga shkruan në ‘Facebook’ se lista është e hapur vërtet kur partia merr aq vota sa marrin kandidatët e saj në listë, ndërsa shton se ata që nuk i duan listat e hapura, kanë tmerr prej tyre.

Sipas akademikut, lidershipët e sotëm politikë nuk i duan listat 100% të hapura, pasi kanë monopolizuar qeverisjen!

“Një furtunë e kotë: lista të hapura dhe lista të mbyllura! Sepse askush nuk i do listat e hapura! Kollaj zgjidhja përndryshe! Cila parti dëshiron shkon në zgjedhje me listë të hapur, kush nuk do shkon me të mbyllur. Kaq e thjeshtë është ndërkohë vijnë kot vërdallë! Kanë tmerr nga listat vertetë të hapura! Lista është e hapur vërtetë kur partia merr aq vota sa marrin kandididatët e saj në listë.

Kush e pranon këtë nga lidershipet e sotme politike? Askush! Sepse lidershipet politike kanë monopolizuar qeverisjen! Ndryshe nuk shpjegohet! Monopolet janë kudo, në ekonomi, tregti, emërime, administratë, por edhe në politikë, në kolltuqet e deputetëve, madje disa kanë monopolizuar edhe segmente të opozitës!”, thekson Fuga.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb