Inteligjenca e  SHBA nuk beson se kreu i Koresë së Veriut Kim Jong Un është gati të denuklearizojë vendin, tha në një intervistë të hënën drejtori i agjencisë së zbulimit të SHBA, gjeneral Robert Ashley.

Një takim në shkurt midis Kim dhe Presidentit Donald Trump u shemb kur të dy udhëheqësit nuk ishin në gjendje të tejkalojnë dallimet ndërmjet kërkesave të SHBA për denuclearization dhe kërkesave të Koresë së Veriut për lehtësimin e sanksioneve.

“Ne ende vazhdojmë të vlerësojmë brenda IC (komunitetit të inteligjencës) se Kim Jong Un nuk është gati të denuklearizojë Korenë,” tha Ashley. Trump do të vizitojë Korenë e Jugut këtë fundjavë pasi një shkëmbim letrash me Kim nxiti shpresat për rifillimin e bisedimeve që synonin përfundimin e programit bërthamor të Koresë së Veriut.

Trump do të mbërrijë në Korenë e Jugut për një vizitë dy-ditore të shtunën dhe do të takohet me Presidentin Moon Jae-in të dielën, pas një takimi të udhëheqësve të G20 në Japoni, tha zëdhënësja e Munit, Ko Min-jung, të hënën.

Njoftimi erdhi disa orë pasi Sekretari i Shtetit i SHBA, Mike Pompeo tha se shpresonte që një letër Trump dërguar Kim mund të hapë rrugën për një ringjallje të bisedimeve që janë ngadalësuar që nga samiti i dështuar i shkurtit në Vietnam.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb