Një mistik i verbër, i cili thuhet se ka parashikuar 11 shtatorin dhe pushtimin rus të Ukrainës, pretendoi se Putini do të bëhet “zot i botës”.

Baba Vanga, i njohur si “Nostradamusi i Ballkanit”, vdiq 25 vjet më parë – por besohet se kishte një aftësi të çuditshme për të parashikuar ngjarje të mëdha botërore.

Ajo besonte se Rusia do të dominojë botën pas një takimi në 1979 me shkrimtarin Valentin Sidorov. BirminghamLive raporton se gjatë asaj intervistës, Vanga tha: “Gjithccka do tw shkrihet, edhe sikur akulli, vetëm një cope  të mbetet i paprekur  do te jete lavdia e Vladimirit, lavdia e Rusisë”.

“Askush nuk mund ta ndalojë Rusinë. Të gjithë do t’i hapin rrugën dhe ajo (Rusia) jo vetëm që do të mbahet, por edhe do të bëhet zot i botës.”

Ajo bëri gjithashtu një profeci rrëqethëse rreth përdorimit të armëve bërthamore dhe Luftës së Tretë Botërore.

Baba Vanga u rrit në një fermë në atë që tani është Maqedonia dhe u verbua pasi u tërhoq zvarrë në një tornado kur ishte fëmijë.

Besimtarët thonë se cikloni i frikshëm është përgjegjës për shikimin e saj. Gjatë jetës së saj, pretendohet se ajo parashikoi pandeminë Covid-19, sulmin e 11 shtatorit në 2001, vdekjen e Princeshës Diana dhe fatkeqësinë e Çernobilit. Ajo së pari u bë e njohur pasi thuhet se parashikoi me saktësi fundosjen e Kurskut në vitin 2000. Ajo pohoi se në gusht 1999, “Kursk do të mbulohet me ujë dhe e gjithë bota do të qajë për të”.

Nëndetësja bërthamore ruse u fundos 12 muaj pas datës që supozohet se parashikoi Vanga, duke humbur jetwn i gjithw ekuipazhi. Dhe në vitin 1989, ajo me sa duket tha: “Tmerr, tmerr!

“Vëllezërit amerikanë do të bien pasi do të sulmohen nga zogjtë e çelikut.

“Ujqërit do të ulërijnë në një shkurre dhe gjak i pafajshëm do të rrjedhë”.

Disa thonë se kjo lidhet me sulmet në Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork. Ekspertët që kanë hulumtuar profecitë e saj thonë se 68 për qind janë të sakta – ndërsa ndjekësit e saj thonë se 85 për qind janë të sakta. Ndër parashikimet e saj të pasakta ishin se presidenti i 45-të i SHBA-së do të përballej me një krizë e cila do të “rrënonte vendin”. Donald Trump sigurisht u përball me disa sfida të mëdha gjatë kohës që ishte në detyrë, por Amerika është ende në këmbë.

Vanga besonte se njerëzimi do të vinte kontaktin e tij të parë me format e jetës aliene që do të mbërrinin në asteroidë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb