Një luftë guerile e nivelit të ulët është rezultati më i mundshëm i pushtimit rus të Ukrainës, sipas ish-këshilltarit të sigurisë kombëtare të Britanisë.

Lordi Ricketts, i cili ishte kreu i Ministrisë së Jashtme përpara se të bëhej këshilltari i parë për sigurinë kombëtare të vendit në vitin 2010, tha se ai ishte “pesimist” për mundësitë për një armëpushim.

“Po i ngjan gjithnjë e më shumë ditëve më të këqija të Luftës së Dytë Botërore,” tha ai në Festivalin Letrar të Oksfordit.

Ricketts, i cili u tërhoq nga shërbimi diplomatik gjashtë vjet më parë, tha se Presidenti Putin kishte bërë një gabim strategjik. Ricketts tha, megjithatë, se ndërsa dështimi i Rusisë për të “arritur shpejt në Kiev” kishte çuar në një zvogëlim të fushës së pushtimit, nuk do të ishte e lehtë të negociohej një zgjidhje.

“Unë jam pesimist për mundësinë për një armëpushim dhe mendoj se ka më shumë gjasa që ai të vendoset në një ngërç të zemëruar ku rusët mbajnë atë që kanë, por nuk pushtojnë të gjithë vendin. Më pas, në fakt po vazhdon një luftë guerile e nivelit të ulët,” tha ai. “Është një perspektivë mjaft e tmerrshme, por që më duket më e mundshme. E gjithë kjo ka pasoja të mëdha për Perëndimin.”

Ai tha se konflikti tani nuk mund të “përfundojë me fitore të plotë për asnjërën palë”.

“Unë do të doja të besoja se një zgjidhje e negociuar është e mundur, por e kam shumë të vështirë të shoh se si,” tha ai. “Ajo që Putini mund të pranojë si një mbrojtës për lojën e jashtëzakonshme që ai ka ndërmarrë, nuk mund të pranohet nga asnjë qeveri e pavarur ukrainase, duke pasur parasysh vuajtjet që kanë kaluar”.

Ricketts tha se “preokupimi” i liderëve britanikë nga viti 2001 deri në 2015 me “kundër-terrorizmin dhe luftërat e ndërhyrjes [në Irak dhe Afganistan] kishin qenë një faktor në konfliktin aktual”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb