“Sportico” ka pasqyruar 100 sportistët më të paguar në botë. Nuk ishte absolutisht një surprizë për askënd që Cristiano Ronaldo është fituesi më i madh, me superyllin portugez duke marrë në shtëpi 275 milionë dollarë në 2023, duke përfshirë 215 milionë dollarë në pagë dhe 60 milionë dollarë në miratimet.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë u largua nga Manchester United në fund të vitit 2022 nën një re, pasi u përplas me menaxherin Erik ten Hag, por brenda disa javësh skuadra e Ligës Pro Saudite Al-Nassr e bëri atë atletin më të paguar në planet.

Rivali i madh i Ronaldos, Lionel Messi, është i treti në renditjen e përgjithshme, duke fituar 102.9 milionë paund në vit ndërsa luante për skuadrën e MLS, Inter Miami. Megjithatë, përpara Messit në listën e më të paguarve është golfisti spanjoll Jon Rahm, i cili mori 160.6 milionë sterlina në vitin 2023, kryesisht falë pagës së tij të madhe dhe fitimeve që arrijnë në 143.25 milionë sterlina.

Një nga surprizat më të mëdha në renditje është pozita e lartë e YouTuber-it të kthyer në boksier Jake Paul. Amerikani fitoi rreth 47 milionë dollarë në 2023, duke e bërë atë atletin e 37-të më të paguar në botë. Asnjë atlete femër nuk hyri në top 100. Sportistja femër me të ardhura më të larta në botë është ylli i tenisit Coco Gauff, e cila fitoi 22.7 milionë dollarë vitin e kaluar.

TOP 10

1.Cristiano Ronaldo – 275 milionë dollarë

2.Jon Rahm – 203 milionë dollarë

3.Lionel Messi – 130 milionë dollarë

4.LeBron James 125.7 milionë dollarë

5.Kylian Mbappe – 125 milionë dollarë

6.Neymar – 121 milionë dollarë

7.Stephen Curry – 98.9 milionë dollarë

8.Giannis Antetokounmpo – 88.4 milionë dollarë

9: Kevin Durant – 86.9 milionë dollarë

10.Patrick Mahomes – 84.3 milionë dollarë

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb