Në shtator një asteroid me permasat e një qiellgervishesi do të kalojë pranë Tokës. Lajmi konfirmohet nga Qendra studimore  për objektet afër tokës pranëe NASA-s.

Ekzaktësisht më 14 shtator, pritet të shfaqet 5.3 milion  kilometra larg tokës asteroidin me emrin  2000 QW7, me një diametër  prej 650 metrash.

Trupi qiellor do të udhëtojë me 14,361 milje në orë dhe sipas specilistëve, nuk përbën asnjë rrezik potancial.

Ky trup qiellor kalon pranë planetit tokë cdo 19 vjet, pasi të kalojë pranë tokës në shtator, i bie që vizita e radhës të jetë me datë 19 tetor 2038.

Qendra e NASA-s do ta vëzhgojë trajektoren e tij gjatë gjithë kohës. NASA ka tashme një plan mbrojtës kundër asteriodëve të quajtur Plani i dyfishtë i ridrejtimit të Asteroidëve.

Ndërkohë miliarderi Elon Musk mendon ndryshe në lidhje me këtë çështje. Përmes një postimi në Tëitter ai shkruajti se asterioidi do të godasë tokesn dhe njerëzimi nuk ka asnjë masë mbrojtëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: