HAMBURG- Një Vrimë e Zezë tek zgjohet nga gjumi është vëzhguar për herë të parë, deklaruan shkencëtarët nën drejtimin e Megan Argo te Qendra Britanike Bankare e Jodrell-it për Astrofizikantët

Një vrimë e zezë është një lloj ylli aq i madh saqë në vend që të emëtojë dritë ai e përthith atë si dhe gjithcka tjetër që bie në zonën e tij gravitacionale.

Vrima e Zezë e vëzhguar nga astrofizikantët është rritur me qindra herë në vetëm pak muaj duke hedhur dritë për herë të parë mbi mënyrën sesi krijohet një vrime e tillë gjigante.

Grupi i astrofizikantëve do të paraqesin vëzhgimet e tyre Mbledhjes Kombëtare të Astronomisë në Shoqërinë Astronomike Mbretërore të Britanisë që do mbahet në Llandudno, në veri të Uellsit.

Objekti afërsisht 42 milionë vite dritë larg në galaksinë Aurora polare NGC 660 në Yjësinë e Peshqve, konsiderohet gjigant për shkak se përmban një sasi prej 20 milionë diejsh.

Si rregull, vrimat e zeza gjigante, që supozohen të jenë në qendër të çdo galaksie përfshirë dhe Galaksinë e Rrugës së Qumështit zakonisht janë në gjendje gjumi dhe zbulohen veçanërisht nëpërmjet gravitetit të tyre të pafund.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: