Kryeministri australian Scott Morrison njoftoi një riorganizim të qeverisë pas një serie skandalesh që dëmtuan vlerësimet për të.

Morrison u përball me presion në rritje për trajtimin e tij të një serie incidentesh që ndezën debatin mbi ngacmimet dhe diskriminimin seksual.

Peter Dutton do të bëhet ministri i ri i Mbrojtjes, ndërsa Michaelia Cash do të jetë Prokurorja e Përgjithshme e re, duke zëvendësuar përkatësisht Linda Reynolds dhe Christian Porter.

Reynolds dhe Porter u ulën në role të kabinetit të nivelit më të ulët.

Polemikat kishin lindur në lidhje me përshtatshmërinë e Porter për të kryer detyrat e tij si Prokuror i Përgjithshëm pasi ai shpifi kundër transmetuesit australian ABC në përgjigje të një historie rreth një përdhunimi që pretendohet të ketë ndodhur në 1988.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb