Australia ka vendosur sanksione të reja ndaj zyrtarëve iranianë të sigurisë, pas një sërë sanksionesh nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian në javët e fundit.

Australia sanksionoi 16 individë dhe një ent të përfshirë në shtypjen vdekjeprurëse të protestave antiqeveritare dhe furnizimin me dron kamikaze në Rusi të përdorura kundër infrastrukturës së Ukrainës.

Sanksionet zbatohen për ndalimin e udhëtimit dhe ngrirjen e aseteve të njerëzve të synuar për rolin e tyre në “abuzimin serioz të të drejtave të njeriut në Iran”, duke përfshirë komandantin e përgjithshëm të ushtrisë Abdolrahim Mousavi dhe figurat kryesore në milicinë Basij të Gardës Revolucionare.

“Listat [Irani] mbulojnë shkelje të rënda ose abuzime serioze të së drejtës për jetë dhe të drejtës për të mos iu nënshtruar torturës ose trajtimit ose dënimit mizor, çnjerëzor ose poshtërues,” tha qeveria australiane.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu shtuan shtatë entitete iraniane në listën e saj të zezë tregtare për prodhimin e dronëve që Rusia përdor për të sulmuar Ukrainën, tha Departamenti i Tregtisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian vendosën një seri sanksionesh ndaj zyrtarëve dhe subjekteve iraniane më 23 janar, duke përmendur shkeljet e të drejtave të njeriut dhe furnizimin me dronë për Rusinë.

Parlamenti australian është planifikuar të publikojë një raport të hetimit të tij mbi situatën e të drejtave të njeriut në Iran.

Irani është nën presionin perëndimor që nga tetori për përdorimin e dhunës së gjerë kundër protestuesve. Deri më tani, forcat e sigurisë kanë vrarë më shumë se 500 qytetarë, kanë plagosur rëndë qindra dhe kanë arrestuar rreth 19,000 njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb