Shtatëmbëdhjetë qytetarë australianë të mbetur të bllokuar në kampet siriane që nga rënia e Shtetit Islamik (IS) janë riatdhesuar nga qeveria federale.

Ministrja e Punëve të Brendshme Clare O’Neil konfirmoi se katër gra dhe 13 fëmijë arritën të sigurt në Australi të shtunën në mëngjes.

Gratë dhe fëmijët e australianëve të radikalizuar që iu bashkuan IS jetonin në kampet al-Hol dhe al-Roj në Sirinë verilindore.

Në një deklaratë, O’Neil tha se riatdhesimi u informua nga këshillat e sigurisë kombëtare që konsideronin “gamën e faktorëve të sigurisë, komunitetit dhe mirëqenies në marrjen e vendimit për riatdhesim”.

“Vendimi për riatdhesimin e këtyre grave dhe fëmijëve të tyre u informua nga vlerësimet individuale pas punës së detajuar nga agjencitë e sigurisë kombëtare,” tha ajo.

“Gjithmonë fokusi ka qenë siguria e të gjithë australianëve si dhe siguria e atyre që janë përfshirë në operacion”.

Sipas The Australian, ky është riatdhesimi i parë i australianëve që nga riatdhesimi i dy grupeve jetimësh në korrik 2019.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb