Stuhia ka përfshirë Austrinë, duke çuar numrin e viktimave deri më tani në pesë persona. Bëhet me dije se tre persona humbën jetën nga rrëzimi i një peme, ndërsa dy fëmijë humbën jetën në Carinthia, pranë një liqeni të vogël, pasi erërat e forta shkulën pemët, dukë lënë të plagosur dhjetë të tjerë.

Në momentin kur ndodhur ngjarja të gjithë personat ndodheshin pranë liqenit. Sakaq kancelari austriak Karl Neuhammer në një reagim në Twitter konfirmoi vdekjen e dy fëmijëve.

Ndërkohë sipas ekspertëve ndryshimet klimatike rritën intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb