Izolimi i plotë në Austri zyrtarisht do të jetë deri më 11 dhjetor, ashtu edhe siç ishte planifikuar, për shkak të rasteve të reja në rritje të koronavirusit të ri (COVID-19).

Parlamenti austriak miratoi vazhdimin e izolimit të katërt në nivel shtetëror për shkak të pandemisë, izolim i cili filloi më 22 nëntor, bëri të ditur agjencia austriake e lajmeve APA.

Sipas këtij vendimi, shitoret e gjërave elementare të cilat deri më tani kanë punuar deri në ora 21:00, deri më 11 dhjetor do të punojnë deri në ora 19:00.

Qeveria miratoi masa të reja për shkak se u regjistrua rritje edhe në numrin e viktimave nga COVID-19.

Spitalet në rajonet e prekura kanë paralajmëruar se njësitë e kujdesit intensiv janë mbushur pothuajse në kapacitetet e tyre.

Njerëzit mund të dalin nga shtëpitë vetëm për shkaqe të caktuara, duke përfshirë blerjen e gjërave ushqimore, shkuarjen në mjek apo për stërvitje.

Qendrat ditore dhe shkollat kanë mbetur të hapura për ata që kanë nevojë, por prindërve u është kërkuar që fëmijët t’i mbajnë në shtëpi nëse është e mundur.

Çfarë do të ndodh pas 11 dhjetorit, varet nga situata në atë moment. Megjithatë, zyrtarët thanë se masat kufizuese do të mbeten në fuqi për personat e pavaksinuar.

Austria ka nivel relativisht të ulët të vaksinimit në krahasim me vendet tjera të Evropës Perëndimore, me pothuajse 67 për qind të banorëve që janë vaksinuar plotësisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb