Zyrtarët e zbatimit të ligjit në Teksas thanë se personi i armatosur që vrau tetë persona në një qendër tregtare në zonën e Dallasit kishte “ide neo-naziste”, por duket se i kishte veçuar viktimat e tij rastësisht dhe pa marrë parasysh racën, moshën apo gjininë.

Personi i armatosur, i identifikuar si Mauricio Garcia, 33 vjeç, hapi zjarr me një pushkë të stilit AR-15 të shtunën në qendrën e mbushur me njerëz Allen Premium Outlets në Allen, Teksas. Të shtënat masive përfunduan disa minuta më vonë kur policia qëlloi për vdekje të dyshuarin.

Tetë personat e vrarë në sulm përfshinin tre fëmijë, dy motra të vogla si dhe një djalë 3-vjeçar nga një familje tjetër, prindërit e të cilit ishin gjithashtu në mesin e të vrarëve. Përveç kësaj, 10 persona të tjerë, nga 5 deri në 61 vjeç, u plagosën.

Hetuesit gjetën tetë armë zjarri, përfshirë armën e vrasjes, nga posedimi i të armatosurit dhe automjeti i tij, dhe të gjitha armët ishin blerë ligjërisht, tha Hank Sibley, një drejtor rajonal i Departamentit të Sigurisë Publike të Teksasit.

“Pyetja e madhe me të cilën po merremi tani është: Cili ishte motivi i tij? Pse e bëri këtë? Ne nuk e dimë,” tha Sibley në një konferencë shtypi pasdite.

Sibley tha se autoritetet kanë përcaktuar nga një rishikim i profilit të të armatosurit në mediat sociale, veshjeve dhe tatuazheve se Garcia “kishte ide neo-naziste”, por shtoi se ishte shumë shpejt në hetim për të thënë nëse të shtënat mund të konsideroheshin një akt i terrorizmit të brendshëm.

Sibley tha gjithashtu se Garcia kishte shërbyer dikur në ushtrinë amerikane, se ai vuante nga disa sëmundje mendore të paspecifikuara dhe se ai gjithashtu kishte punuar disa kohë më parë në biznesin privat të sigurisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb