Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me sulmin me thikë ndaj shkrimtarit Salman Rushdie. Ky i fundit u godit me thikë në qafë në një teatër në veri të Nju Jorkut dje dhe u transportua në një gjendje të rëndë për operacion në një spital aty pranë. Sulmuesi u ngjit në skenë teksa autori britanik ishte gati të mbante një fjalim për Shtetet e Bashkuara si një strehë për shkrimtarët e persekutuar.

Rushdie, 75 vjeç, kaloi gati një dekadë duke u fshehur pasi udhëheqësi iranian Ayatollah Khomeini lëshoi një dekret fetar, duke bërë thirrje për vdekjen e tij në vitin 1989 në përgjigje të romanit të tij ‘Vargjet Satanike’, të cilin shumë myslimanë e konsideronin si blasfem. Dëshmitarët në teatër panë një burrë të maskuar të veshur me të zeza duke e goditur Rushdien dhjetë ose pesëmbëdhjetë herë, ndërsa shkrimtari u rrëzua përtokë. Policia tha se ai kishte marrë plagë me thikë në qafë dhe në bark. I dyshuari u identifikua si Hadi Matar, 24 vjeç, nga Fairview, New Jersey. Eugene Staniszweski, nga policia e shtetit të Nju Jorkut, u tha gazetarëve se i dyshuari “u hodh në skenë dhe sulmoi zotin Rushdie, duke e goditur me thikë të paktën një herë në qafë dhe një herë në bark”.

  • foto galeri
  • foto galeri

Sulmi në Institucionin Chautauqua, një vendpushim dhe qendër arsimore rreth 55 milje në jugperëndim të Buffalo, shkaktoi panik dhe britma nga audienca prej rreth 2,500 personash. Rabini Charles Savenor, i cili ishte në audiencë, tha: “Djaloshi vrapoi në platformë dhe filloi të godiste zotin Rushdie. Në fillim thamë se “Çfarë po ndodh?” Dhe pastaj u bë shumë e qartë në pak sekonda se ai po rrihej. Sulmi zgjati rreth 20 sekonda”, tha ai.

Linda Abrams, nga Buffalo, e cila ishte në rreshtin e parë, tha se sulmuesi tentoi të lëndonte Rushdie edhe pasi ai u ndal. “U deshën pesë burra për ta tërhequr atë dhe ai ende po e godiste me thikë,” tha ajo për The New York Times . “Ai ishte thjesht i tërbuar. Si shumë i fortë dhe thjesht i shpejtë.”. Mbrëmë liderët botërorë dhe figurat letrare dënuan sulmin dhe shprehën mbështetje për Rushdie. Boris Johnson shkroi në Twitter: “Të tmerruar që Salman Rushdie është goditur me thikë ndërsa po ushtronte të drejtën që ne nuk duhet të ndalojmë kurrë së mbrojturi. Tani për tani mendimet e mia janë me të dashurit e tij. Të gjithë shpresojmë që ai të jetë mirë.”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: