Autoritetet kiliane kanë sekuestruar 419 kilogramë kokainë, sasia më e madhe e vetme e zbuluar deri më tani këtë vit, ndërsa qeveria rrit luftën e saj kundër krimit të organizuar, tha të premten Ministria e Brendshme dhe Siguria Publike.

Autoritetet arrestuan gjithashtu dy të dyshuar që fshihnin ngarkesën në një kamion që hyri në vendin e Amerikës së Jugut përmes kufirit verior me Bolivinë dhe ishte drejtuar drejt kryeqytetit Santiago.

Sipas policisë, kokaina kap vlerën e 11 milionë dollarë amerikanë.

Në një konferencë shtypi, Ministri i Brendshëm dhe i Sigurisë Publike Izkia Siches tha se autoritetet po punojnë për një axhendë legjislative për t’i dhënë policisë mjete më të mira për të përmirësuar punën e inteligjencës.

“Ne jemi të bindur se krimi i organizuar duhet të përballet me forcën e plotë të një shteti të koordinuar,” u tha Siches gazetarëve në laboratorin e krimit të militarizuar të policisë.

Zyrtari njoftoi gjithashtu riaktivizimin e këshillit këshillimor kundër krimit të organizuar, së bashku me shtimin e agjencive të reja publike për të ndihmuar në gjurmimin e flukseve të paligjshme financiare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb