Zyra e ashtuquajtur për Kosovë në Serbi, e ka cilësuar si skandal vendimin për ndalimin e hyrjes së Ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandër Vulin në territorin e Kosovës, për festën e Vidovdanit.

Sipas tyre pas kësaj qëndron Kosova dhe ndërmjetësuesit evropian në dialog, shkruan gazeta serbe ‘Pink’. “Zyra për Kosovë dënon vendimin e Prishtinës dhe ndërmjetësuesit e dialogut në Bruksel. Ai vendim u morr për ta poshtëruar Serbinë”, thuhet në reagimin e tyre, transmeton lajmi.net.

Më tej, gazeta shkruan se Vulin do të mbajë konsultime urgjente më presidentin serb, Aleksandër Vuçiç për këtë çështje. Ndërkohë, Aleksandar Vulin nuk do të mund të hyjë në Kosovë nesër për të marrë pjesë në festimet e Vidovdanit, pasi autoritetet kosovare ia kanë ndaluar atij hyrjen në shtetin e Kosovës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: