SIDNEY

Shteti më i populluar i Australisë të hënën raportoi rritjen më të ulët një-ditore të rasteve të reja me COVID-19 në tre ditë, duke ngjallur optimizëm se autoritetet kanë përmbajtur një shpërthim veri të Sidneit, në periferi të plazhit.

Uellsi i Ri Jugor (NSW) tha se 15 njerëz kishin rezultuar pozitivë me COVID-19 në 24 orët e fundit, nga 36 infeksione të zbuluara një ditë më parë dhe duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në plazhet veriore në 83, shkruajnë mediat në gjuhën angleze.

Autoritetet konfirmuan se kishin zbuluar raste të përhapjes së shpejtë të llojit të ri të koronavirusit, që e ka detyruar Britaninë të kthejë planet për të lehtësuar frenimin gjatë Krishtlindjeve.

Kryeministrja e Uellsit të Ri Jugor në Australi,  Gladys Berejiklian tha se ishte herët të thuhej që një shpërthim më i madh ishte shmangur, ndërsa periferitë verilindore hynë në ditën e tretë të një bllokimi pesë-ditor.

“Unë jam e kënaqur me atë që kemi parë brenda natës, por përsëri, është e paqëndrueshme”, u tha Berejiklian – gazetarëve në Sidnei.

Sidoqoftë, shtetet dhe territoret e tjera kanë lëvizur shpejt, duke detyruar autoritetet të mbyllin kufijtë për 5 milionë banorët e Sidneit, duke vënë në pikëpyetje planet e udhëtimit të Krishtlindjeve.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb