Sot, aviacioni i Ukrainës ka goditur tre bastione ruse dhe dhjetë grupe armësh dhe pajisjesh ushtarake.

Kështu thuhet në raportin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës të publikuar në Facebook .

“Armiku përpiqet të mbajë territoret e pushtuara përkohësisht, fokuson përpjekjet e tij në frenimin e veprimeve të Forcave të Mbrojtjes në drejtime të caktuara, nuk heq dorë nga përpjekjet për të shkuar në ofensivë në drejtimet Bakhmut dhe Avdiivka”, thuhet në raport.

Gjatë ditës, trupat ukrainase zmbrapsën sulmet ruse pranë Ternovës, rajoni i Kharkiv; Bilohorivka dhe Zolotarivka, rajoni i Luhanskut; Lyman, Soledar, Ozarianivka, Odradivka dhe Pervomayske, rajoni Donetsk.

Armiku qëllon mbi pozicionet ukrainase përgjatë vijës së kontaktit, kryen zbulim ajror, vazhdon të godasë infrastrukturën kritike dhe shtëpitë civile në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare humanitare, ligjet dhe zakonet e luftës.

Gjatë ditës, pushtuesit kryen katër sulme me raketa dhe 10 sulme ajrore, më shumë se 30 sulme MLRS.

Zonat e rreth tetë vendbanimeve, duke përfshirë Kharkiv, Zaporizhzhia dhe Novovoskresenske të rajonit Kherson, u goditën me raketa të drejtuara nga aviacioni rus dhe anti-ajror.

Në drejtim të Volynit, situata mbetet e pandryshuar.

Në drejtimet Siversky dhe Polissia, armiku përdori mortaja dhe artileri tubash për të bombarduar zonat e vendbanimeve Ukrainske dhe Hai të rajonit Chernihiv, si dhe Pokrovka të rajonit Sumy.

Në drejtimin Slobozhansky, armiku qëlloi me tuba dhe artileri raketore në zonat e vendbanimeve Berestove, Strilecha, Dvorichna dhe Chuhunivka.

Në drejtimin Bakhmut, armiku hapi zjarr nga tanket dhe artileria në zonat e vendbanimeve Soledar, Bakhmut, Bilohorivka, Klishchiivka dhe Opytne.

Në drejtimin Avdiivka, tanke, mortaja, artileri tubash dhe raketash u qëlluan në zonat e vendbanimeve Vodiane, Prechystivka, Pervomaiske dhe Velyka Novosilka.

Armiku nuk kreu operacione sulmuese aktive në drejtimet Novopavlivka dhe Zaporizhzhia. Sulmet u nisën pranë Vremivka, Zelenyi Hai dhe Mala Tokmachka.

Në drejtimin e Buhut jugor, armiku granatoi infrastrukturën ushtarake dhe civile. Vendbanimet pranë vijës së kontaktit, duke përfshirë Novovoskresenske, Myrne, Davydiv Brid dhe Novohredneve, u vunë nën zjarrin e armikut.

“Sipas informacionit të disponueshëm, autoritetet pushtuese kanë ndërprerë aktivitetet e tyre në qytetin Beryslav të rajonit Kherson që nga 19 tetori. Dihet gjithashtu se bashkëpunëtorët që bashkëpunuan me pushtuesit rusë vazhdojnë të largohen nga qyteti së bashku me familjet dhe pronat e tyre,” Raporton Shtabi i Përgjithshëm.

Në territorin e pushtuar përkohësisht të rajonit të Luhansk, armiku merr masa për të përmirësuar transmetimin televiziv dhe radio.

Shtabi i Përgjithshëm konfirmoi se Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës kishin goditur një kalim nën urën Antonivka në rajonin Kherson më 19 tetor.

Aviacioni ukrainas kreu 16 sulme gjatë ditës, duke goditur tre bastione të armikut dhe dhjetë grupe armësh dhe pajisjesh ushtarake, si dhe tre pozicione të mbrojtjes ajrore.

Trupat e raketave dhe artilerisë goditën një postë komanduese ruse dhe sistemin raketor S-300.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb