Izraeli dërgoi të enjten dy avionë që hedhin ujë për të ndihmuar në luftimin e një zjarri të madh që ka djegur të paktën 10,000 hektarë (4,000 hektarë) pyll në rrëzë të maleve Pentadaktylos në veriun e ndarë të Qipros të ndarë etnikisht.

Dy avionët izraelitë u bashkuan me dy avionë të tjerë dhe një helikopter që qeveria e Qipros dërgoi për të luftuar zjarrin pas një kërkese nga autoritetet separatiste qipriote turke të bërë përmes Forcave Paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara në Qipro, ose UNFICYP, në vendin ishull.

Një total prej 11 avionësh duke përfshirë nga Turqia, OKB-ja dhe dy baza ushtarake britanike në ishull po ndihmonin gjithashtu në përpjekjet për shuarjen e zjarrit.

Qiproja u nda në vitin 1974 kur Turqia pushtoi pas një grusht shteti që synonte bashkimin me Greqinë. Vetëm Turqia njeh një deklaratë të pavarësisë nga turqit qipriotë dhe se ata kundërshtojnë autoritetin e qeverisë qipriote të njohur ndërkombëtarisht mbi pjesën veriore të ishullit.

Zëvendës zëdhënësja e qeverisë së Qipros, Niovi Parissinou i tha Agjencisë shtetërore të Lajmeve të Qipros se autoritetet qeveritare janë “gjithmonë të gatshme” për t’iu përgjigjur thirrjes për ndihmë. Pavarësisht politikës komplekse të ishullit, kjo lloj “diplomacie zjarri” ilustron një gatishmëri për palët rivale për të punuar së bashku në trajtimin e fatkeqësive natyrore.

Shefi i Departamentit të Pyjeve të Qipros, Charalambos Alexandrou, i tha CNA-së se dy avionët izraelitë fillimisht do të zbresin në aeroportin e Larnakës në jug përpara se të nisin fluturimet mbi zonat e prekura nga zjarri në veri.

Udhëheqësi turk qipriot Ersin Tatar fluturoi mbi zonën e prekur për të inspektuar gjerësinë e dëmit. Shpresat se zjarri do të vihej nën kontroll të enjten u shuan pasi erërat ndezën flakët. Tatar i tha TV BRT turk qipriot pas një inspektimi të dytë në vend se autoritetet do të bënin gjithçka që duhej për të ndaluar përparimin e flakëve.

Tatar tha më parë se zjarri kërcënoi tre fshatra, por banorët që përdornin traktorë për të pastruar furçat rreth shtëpive të tyre parandaluan përhapjen e zjarrit. Zjarri me sa duket filloi kur një makinë jashtë një shtëpie fshati u përfshi nga flakët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb