Sulmet ajrore të hënën kanë vrarë të paktën 25 vetë, kryesisht civilë, në Sirinë veriperëndimore në javën e gjashtë të një ofensive ushtarake të udhëhequr nga Rusia, që deri tani ka vrarë qindra civilë, sipas banorëve dhe punonjësve civilë.

Ata thanë se aeroplanë luftarakë fluturonin në lartësi të lartë, të cilat vëzhguesit thanë se ishin aeroplanët rus Sukhoi. Avionët rusë ishin gjithashtu pas disa sulmeve që goditën qytetin e Khan Sheikhoun, Kfar Batikh dhe disa fshatra të tjerë që la të paktën 12 civilë të vdekur, sipas një tjetër punonjësi lokal.

Ekipet e shpëtimit thonë se fushata e madhe ajrore e Moskës ka vrarë mbi 1.500 njerëz.

Banorët dhe agjencitë lokale të ndihmës që mbështesin zonat e mbajtura nga rebelët thonë se fushata e qëndrueshme që ka bombarduar shkollat ​​dhe rrëzuan qendrat mjekësore ishte të shkatërronte frymën e civilëve në zonat e opozitës.

Më shumë se 300,000 njerëz kanë ikur nga vijat kufitare për sigurinë e zonave pranë kufirit me Turqinë, thotë U.N. dhe agjencitë e ndihmës.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: