Marina amerikane: Një avion luftarak F-35 i ushtrisë amerikane u rrëzua në kuvertën e një aeroplanmbajtëse në Detin e Kinës Jugore, duke lënë shtatë persona të plagosur.

“Një F-35C Lightning II, pjesë e Carrier Air Wing (CVW) 2, pati një aksident gjatë uljes në kuvertë ndërsa USS Carl Vinson (CVN 70) po kryente operacione rutinë fluturimi në Detin e Kinës Jugore më 24 janar”, thuhet në deklaratën e marinës.

Piloti u hodh i sigurt, thuhet në deklaratë, duke shtuar se ai është në gjendje të qëndrueshme dhe u gjet nga një helikopter ushtarak.

“Gjithsej shtatë marinarë u plagosën”, tha Marina amerikane për incidentin.

Tre marinarë amerikanë u dërguan për trajtim mjekësor në Manila të Filipineve, thuhet në deklaratë, duke shtuar se katër u trajtuan nga personeli mjekësor në bord.

“Detaje shtesë dhe shkaku i aksidentit gjatë fluturimit janë nën hetim”, thuhet në njoftim.

Incidenti ndodhi një ditë pasi Grupet Sulmuese të Transportuesve të Marinës së SHBA-së, të udhëhequr nga anijet e tyre CVN 70 dhe USS Abraham Lincoln (CVN 72) filluan operacionin e dyfishtë të transportuesve në Detin e Kinës Jugore të dielën.

Anijet luftarake të përfshira në operacionet e përbashkëta do të përfshijnë operacione të zgjeruara të komunikimit detar, operacione luftarake anti-nëndetëse, operacione luftarake ajrore, rimbushje në det, operacione fluturimi në kuvertë dhe operacione ndalimi detar, për të forcuar operacionet e integruara detare në det dhe gatishmërinë luftarake.

Përveç anijeve dhe avionëve të dy grupeve sulmuese, rreth 14.000 marinarë do të kryejnë operacione të koordinuara sipërfaqësore dhe ajrore në një mjedis kompleks detar për të “demonstruar aftësinë e Forcës së Përbashkët të Komandës së Indo-Paqësorit të SHBA-së për të ofruar një forcë të fuqishme detare”.

“Operacione si këto na lejojnë të përmirësojmë aftësitë tona të besueshme luftarake, të sigurojmë aleatët dhe partnerët tanë dhe të demonstrojmë vendosmërinë tonë si marinë për të garantuar stabilitetin rajonal dhe kundër ndikimit keqdashës”, tha Adm. J.T. Anderson.

Në fillim të këtij muaji, Koreja e Jugut uli të gjithë flotën e saj të aeroplanëve pasi një nga njësitë e saj ishte përballur me mosfunksionim që shkaktoi një ulje emergjente.

Tetorin e kaluar, nëndetësja amerikane me energji bërthamore, USS Connecticut, goditi një objekt të paidentifikuar në Detin e Kinës Jugore, gjë që rezultoi me lëndimin e të paktën dhjetëra anëtarëve të ekuipazhit të saj.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb