Një fluturim i dytë ndërkombëtar çarter civil sapo u ngrit nga aeroporti i Kabulit, drejtuar për në Doha.

Sipas BBC aktualisht është e paqartë se sa njerëz janë në fluturim, apo kombësitë e tyre.

Kjo vjen pasi më shumë se 100 njerëz, përfshirë shtetas amerikanë dhe britanikë, u dëbuan nga Afganistani të enjten.

Zyrtarët e Katarit, të cilët kanë ndihmuar talebanët për të rihapur aeroportin, thonë se ai po funksionon përsëri.

Talibanët thonë se fluturimet e rregullta komerciale do të rifillojnë së shpejti.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb