Konservatori i Britney Spears është ndërprerë ligjërisht , por këngëtarja është ende e përfshirë në një betejë të ashpër gjyqësore me babanë e saj dhe ish-konservatorin, Jamie Spears.

Një gjykatës vendosi që Britney, 40 vjeç, nuk i kërkohej më të jetonte nën marrëveshjen ligjore – e cila hyri në fuqi në 2008 – në një seancë gjyqësore të rëndësishme nëntorin e kaluar, e cila erdhi disa muaj pasi këngëtarja kishte folur publikisht kundër kushteve të saj ” abuzive “. ne gjyq.

“Babai im dhe kushdo i përfshirë në këtë konservator dhe menaxhmentin tim që luajti një rol kyç në dënimin tim – ata duhet të jenë në burg”, tha ajo në sallën e gjyqit.

“Unë sinqerisht do të doja të padisja familjen time, për të qenë plotësisht e sinqertë me ju,” shtoi ajo. “Dua të jem në gjendje të dëgjohem për atë që më bënë duke më bërë që ta mbaj këtë për kaq gjatë.” Jamie iu përgjigj dëshmisë së Britney duke dhënë një deklaratë përmes avokatit të tij, në të cilën ai tha se “i vjen keq që shihte vajzën e tij duke vuajtur dhe me kaq shumë dhimbje”.

Jamie përfundoi duke u pezulluar nga roli i tij si konservator me efekt të menjëhershëm në shtator, ku Britney bëri një njoftim festiv se ajo ishte “në renë 9” pak më vonë.

Ndërkohë, avokati i Britney, Mathew Rosengart, u tha gazetarëve në gjykatë se këngëtarja do të padiste babanë e saj nëse zbulohej se ndonjë nga paratë e saj ishte përvetësuar. Ai gjithashtu sugjeroi se Jamie mund të përballet me akuza penale për keqpërdorimin e supozuar të çështjeve të saj financiare.

Dhe në ditën që Jamie u pezullua, Rosengart njoftoi publikisht se do të përballej me “pasoja serioze për sjelljen e tij të keqe”.

Në muajt që Britney ka qenë e lirë nga kujdestaria, ajo ka vazhduar të bëjë të qartë se ajo mendon se Jamie duhet të jetë në burg për trajtimin e tij të jetës dhe financave të saj. “Atë që babi më bëri mua, nuk ua bëjnë as kriminelëve. … Sinqerisht jam e tronditur që babi nuk është në burg”, shkroi ajo në Twitter në fillim të këtij viti.

Në janar, këngëtarja kërkoi – përmes ekipit të saj ligjor – që Jamie të ulet për një depozitë zyrtare për t’iu përgjigjur pyetjeve të saj nën betim.

Tani, Britney dhe avokatët e saj kanë akuzuar Jamie-n për shmangien e qëllimshme të depozitimit, duke pretenduar në një mocion të ri se ai nuk u paraqit për tre data të propozuara dhe se ai ende nuk ka rënë dakord për ndonjë alternativë të sugjeruar.

Në dokumentet ligjore, të cilat janë marrë nga TMZ , Rosengart akuzoi Jamie-n se “arratisej dhe fshihej” nga përgjigjja e pyetjeve të Britney – dyshohet se për më shumë se pesë muaj – për të shmangur marrjen e ndonjë përgjegjësie për keqpërdorimin e tij financiar të supozuar.

Rosengart pohoi gjithashtu se ai mund të provonte se Jamie po mbikëqyrte “një konservator të korruptuar dhe konfliktual që i hoqi vajzës së tij disa liri themelore”.

Ai vazhdoi të pretendonte në mënyrë tronditëse se Jamie i pagoi vetes 6.3 milionë dollarë nga paratë e Britney dhe u dha dhjetëra milionë dollarë më shumë të tjerëve të ndryshëm të përfshirë në marrëveshjen ligjore.

Diku tjetër në dosje, Rosengart pretendoi se Jamie “vazhdon të ngacmojë dhe ngacmojë” Britney duke “dështuar të bashkëpunojë” me kërkesat e saj për transparencë financiare, pasi ai “fshihet nga përgjigjja e pyetjeve thelbësore të depozitimit”, ndër “gjëra të tjera”

Ndërkohë, Jamie thuhet se ka pranuar vetëm të ulet për një depozitim në qytetin e tij të lindjes, Kentwood, Luiziana, dhe ka refuzuar të udhëtojë diku tjetër. Rosengart tani supozohet se ka thënë se do të bënte udhëtimin atje nëse kjo do të thoshte që pyetjeve të Britney-t do të merreshin përgjigje nën betim.

E gjithë kjo vjen afërsisht nëntë muaj pasi Rosengart kërkoi me vendosmëri një auditim të marrëveshjeve financiare të Jamie, duke pretenduar se kishte disa njerëz që “mbajtur” tek ai që po “pasuroheshin nga paratë e fituara nga [Britney], pa pëlqimin e saj aktual”.

Rosengart pohoi qartë se Jamie kishte ” mbipaguar rëndë ” kompaninë argëtuese Tri Star – e cila u themelua nga ish-menaxheri i biznesit të Britney, Lou Taylor, në vitin 2019 – me më shumë se 300,000 dollarë pasi ai dyshohet se ra dakord për një “dysheme” prej 500,000 dollarësh kur ylli i popit shkoi. në një pauzë pune në fillim të vitit 2019.

Avokati pohoi gjithashtu se Jamie i kishte paguar vetes 2000 dollarë më shumë në muaj sesa ajo që i kishte ndarë Britney-t, si dhe 2000 dollarë shtesë në muaj për shpenzimet e zyrës së tij.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb