Në studion e emisionit “Dritare me Rudinën” në News24 avokati i njohur Saimir Visha hodhi një tezë të tijën referuar statistikave, duke thënë se autorët e vrasjeve nuk janë të krishterë.

“Më thoni një emër të krishteri që ka kryer vrasje”, tha Visha përballë panelit me gazetarë e sociologë që diskutonin në lidhje me kriminalitetin e shtuar.

Nga ana e tij socialogu Alfred Halialj e kundërshtoi duke thënë: “Nuk është analizë kjo të vendosësh besimin fetar përgjegjës për rritjen e kriminalitetit. Nuk mund të jetë, nuk mund ta themi këtë. Eshtë absurde ta themi”

Në replikë Visha tha se: “Ne jemi ata që në përditshmërinë tonë ndeshemi me kontingjentet, me autorët, me autorët e dyshuar. Teoria është tjetër, ajo çfarë themi është tjetër”.

(m.a/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb