Udhëheqësi suprem i Iranit refuzoi ndihmën amerikane për të luftuar koronavirusin e ri duke përmendur një teori konspirative dhe duke pretenduar se mund të ishte krijuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Komentet e Ayatollah Ali Khamenei erdhën të dielën ndërsa Irani përballet me shtypjen e sanksioneve amerikane që bllokojnë vendin të shesë naftën e saj bruto dhe të hyjë në tregjet financiare ndërkombëtare.

Ndërsa zyrtarët iranianë ditët e fundit kanë kritikuar gjithnjë e më shumë ato sanksione, Khamenei 80-vjeçar në vend të kësaj u bëri jehonë zyrtarëve kinezë për origjinën e mundshme të koronavirusit.

“Unë nuk e di se sa e vërtetë është kjo akuzë, por kur ekziston, kush në mendjen e tyre të drejtë do t’ju besonte t’ju sillnin atyre ilaçe”, tha Khamenei. “Ndoshta ilaçi juaj është një mënyrë për të përhapur më shumë virusin.”

Ai gjithashtu pohoi se virusi “është ndërtuar posaçërisht për Iranin duke përdorur të dhënat gjenetike të iranianëve, të cilat  i kanë marrë me mjete të ndryshme”.

“Ju mund të dërgoni njerëz si mjekë dhe terapistë, ndoshta ata do të duan të vijnë këtu dhe të shohin efektin e helmit që kanë prodhuar personalisht,” tha Khamenei.

Nuk ka asnjë provë shkencore të ofruar askund në botë për të mbështetur pretendimet e Khameneit.

Sidoqoftë, komentet e tij vijnë pasi zëdhënësi i qeverisë kineze Lijian Zhao në fillim të këtij muaji tha se mund të jetë ushtria amerikane që solli epideminë në Wuhan. Bëhuni transparente! Bëni publike të dhënat tuaja! SH.B.A. na i ka borxh një shpjegim!”

Lijian gjithashtu nuk ofroi prova për të mbështetur pretendimin e tij, i cili pa se Departamenti Amerikan i Shtetit thirri ambasadorin e Kinës për t’u ankuar.

Wuhan është qyteti kinez ku u zbuluan rastet e para të sëmundjes në muajin dhjetor.

Ditët e fundit, administrata Trump gjithnjë e më shumë i referohet virusit si virusi ”Kinez” ose ”Wuhan”, ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) përdori termin COVID-19 për të përshkruar sëmundjen që shkakton virusi.

Një senator amerikan nga Arkansas ka trafikuar në teorinë e komplotit se ishte një bioweapon kinez i krijuar nga njeriu. Marrëdhëniet me Kinën dhe SHBA-në kanë qenë të tensionuara mes të një lufte tregtare.

Ayatollah Khamenei vazhdoi u tha Shteteve të Bashkuara se, “Askush nuk ju beson, ju jeni të aftë të sillni në vendin tonë një ilaç që do ta mbajë virusin të gjallë dhe do të parandalojë zhdukjen e tij”.

“Drejtuesit amerikanë janë gënjeshtarë, manipulues, të paturpshëm dhe të pangopur … Ata janë sharlatanë,” tha ai, duke i etiketuar ata “të pamëshirshëm”.

Për shumicën e njerëzve, koronavirusi i ri shkakton vetëm simptoma të buta ose të moderuar, të tilla si ethe dhe kollë. Për disa, veçanërisht të moshuarit dhe njerëzit me probleme shëndetësore ekzistuese, mund të shkaktojë sëmundje më të rënda, përfshirë pneumoninë. Shumica dërrmuese e njerëzve shërohen nga virusi i ri.

Shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar saktësisht se si koronavirusi i ri infektoi fillimisht njerëzit. Provat sugjerojnë se ajo kishte origjinë nga lakuriqët, të cilët infektuan një kafshë tjetër që e përhapte atë te njerëzit në një treg në Wuhan. Tregu i shumicës ‘Huanan Seafood’, i mbyllur tani reklamoi dhjetëra lloje të tilla si salamandra gjigande, krokodilë për fëmijë dhe qen rakunë.

Një artikull i botuar javën e kaluar në revistën shkencore , Nature Medicine hodhi poshtë idenë se virusi ishte bërë nga njeriu. Autorët e saj thanë se ishte “e pamundur” që virusi ” të dilte përmes manipulimit laboratorik të një koronavirusi të ngjashëm me SARS-CoV”.

Komentet e tij vijnë pasi Irani ka raportuar më shumë se 21.600 raste të konfirmuara të koronavirusit të ri mes 1,685 vdekjeve të raportuara, sipas shifrave të qeverisë të lëshuara të dielën. Ekspertët ende kanë frikë se Irani mund të raportojë rastet e tjera.

Nëpër Lindjen e Mesme, Irani përfaqëson tetë nga 10 raste të virusit dhe ata që largohen nga Republika Islamike e kanë bartur atë në vende të tjera.

Zyrtarët iranianë kanë kritikuar ofertat e ndihmës amerikane gjatë krizës së virusit si të paqëndrueshme.

Ata kanë akuzuar administratën Trump se dëshiron të kapitalizojë në fushatën e saj “presion maksimal” kundër Teheranit që nga tërheqja nga marrëveshja bërthamore në maj 2018.

Sanksionet amerikane e kanë bërë më të vështirë për Iranin hyrjen në tregun global.

Të dielën, Kryeministri i Pakistanit Imran Khan i bëri jehonë thirrjes së SHBA-së për të hequr sanksionet e saj.

“Unë dua t’i bëj thirrje Presidentit Trump në baza humanitare që të heqë sanksionet kundër Iranit derisa të përfundojë pandemia” COVID-19 “, tha Khan.

“Populli i Iranit po përballet me vuajtje të palejuara ndërsa sanksionet po shkatërrojnë përpjekjet e Iranit për të luftuar COVID-19. Njerëzimi duhet të bashkohet për të luftuar këtë pandemi”, tha ai.

 

(A.Ago//BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb