Kampionë në çdo detaj! Bajerni i Mynihut dhe tifozëria e tij ka qenë gjithnjë një hap përpara sa u takon iniciativave sociale, luftës kundër racizmit, homofobisë dhe ekstremit të djathtë, aq sa ultrasit e tij, “Schickeria”, janë nderuar me çmimin “Julius Hirsch” nga federata për mbështetjen humane dhe luftën kundër diskriminimit.

Bl
Bl

Sot Bajerni i Mynihut ka bërë një tjetër gjest të rëndësishëm, teksa përpara sfidës me Bajer Leverkusenin, lojtarët bavarezë kanë dalë të gjithë në fushë me fanela të bardha ku shkruhej “Të Kuqtë kundër racizmit”, ndërsa gjatë ndeshjes të gjithë lojtarët kanë mbajtur një shirit të zi në krah me mbishkrimin “Black Lives Matter”, duke mbështetur organizatën për të drejtat e afroamerikanëve.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb