Qeveria e Bangladeshit dhe agjencitë e ndihmës kanë filluar vaksinimin e refugjatëve Rohingya kundër koronavirusit, pasi një rritje e rasteve ngre shqetësime shëndetësore nëpër kampet, ku strehohen më shumë se një milion njerëz që u larguan nga Mianmar.

Varianti Delta shumë i transmetueshëm dhe po nxit një rritje të infeksionit në Bangladesh, me rreth 20,000 infeksione dhe 200 vdekje të regjistruara deri më tani në rrethin Cox’s Bazar, rajoni jugor në kufi me Mianmarin, ku ndodhen 34 kampet e refugjatëve.

Federata Ndërkombëtare e Shoqërive të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe tha se një normë pozitive kombëtare prej rreth 30 përqind tregon se përhapja e COVID-19 është shumë më e lartë, veçanërisht duke pasur parasysh numrin e madh të njerëzve që jetojnë në këto kampe.

Zyra e kirurgut civil të qeverisë në Cox’s Bazar dhe agjencitë e ndihmës filluan fushatën e vaksinimit të martën në 34 kampe së bashku me përpjekjet kombëtare të vaksinimit në Bangladesh.

Rreth 500 punonjës të Gjysmëhënës së Kuqe të Bangladeshit dhe vullnetarë iu bashkuan punonjësve të shëndetit për fushatën në bashkëpunim me agjencinë e OKB -së për refugjatët, sipas një deklarate nga trupi ndërkombëtar.

Drejtuesit e komunitetit Rohingya, vullnetarët e kujdesit shëndetësor të vijës së parë në kampe dhe Rohingya më të vjetër se 55 vjeç janë në grupin e parë që u vaksinuan.

Më shumë se 65,000 nga gati 900,000 refugjatë do të vaksinohen në grupin e parë, tha Komisioneri i Lartë i OKB -së për Refugjatët në një email drejtuar agjencisë së lajmeve Associated Press.

Bangladeshi ka raportuar më shumë se 1.3 milion infeksione, përfshirë 22.897 vdekje nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Më shumë se 700,000 Rohingya u larguan nga Mianmari me shumicë budiste në 2017, pasi një goditje e ashpër ushtarake u zhvillua kundër grupit etnik pas një sulmi nga rebelët.

Rohingya të tjerë kanë jetuar në kampe refugjatësh në Bangladesh pas valëve të mëparshme të persekutimit.

Goditja e vitit 2017 përfshinte përdhunime, vrasje dhe djegie të mijëra shtëpive, dhe u cilësua si spastrim etnik nga grupet e të drejtave globale dhe Kombet e Bashkuara.

Ndërsa Bangladeshi dhe Mianmar kanë kërkuar të organizojnë riatdhesime, Rohingya kanë shumë frikë të kthehen në shtëpi.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb