SPANJA

Barcelona futet në një Lock-Down në një ”Lock-Down” të dytë këtë vit për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19 në Spanjë. Për më shumë se dy muaj, Spanja regjistroi një rritje të lartë të rasteve me 580 të tilla.

Dhe rajonet më problematike ishin Katalonja dhe Aragona. Autoritetet katalonjase, pavarësisht se Barcelona është në sezon turistik morën masa shtrënguese të cilat duket se mund të prijnë drejt një mbylljeje të dytë. U është bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi dhe të blejnë online. Më tej aktivitetet sportive dhe kulturore janë limituar kurse grumbullimet nuk lejohen më shumë se 10 persona.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb