Me të drejtë thuhet se vlen sa ari!

Bari i shelgut (lat. Teucrium montanum) është një bimë shumë shëruese që rritet në zonat malore.

Në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar shumë sëmundje, dhe qe përse është i shkëlqyeshëm:

▪ pastron mushkëritë dhe traktin respirator,
▪ zvogëlon stresin,
▪ forcon imunitetin,
▪ kuron sëmundjet e lukthit,
▪ rregullon tretjen,
▪ lehtëson problemet me hemorroidet.

Sot ne po ndajmë me ju disa receta cilësore nga bari i shelgut:

Bari i shelgut – recetë për çaj

Shtoni një lugë çaji bar shelgu në 200 ml ujë të ngrohtë dhe mbulojeni menjëherë.
Kullojeni pas 15 minutash dhe pini si çaj një ose dy herë në ditë para ngrënies.

Bari i shelgut – një recetë për tinkturë

Thith 20 gram bar merkuri në 100 ml alkool.
Lëreni të qëndrojë për dy javë dhe pini 20 pika deri në tre herë në ditë.
Mund të konsumoni tinkturën e shelgut me lëng ose çaj.
Përdoret kryesisht për trajtimin e sëmundjeve të tëmthit, hemorroideve dhe tuberkulozit.

Si ta përdorni atë kundër hemorroideve:

Zhytni njëzet gram bar shelgu në 100 ml konjak
Lëreni të qëndrojë për dy javë
Përdoret kryesisht kundër sëmundjeve të tëmthit ose hemorroideve
Kjo pije pihet tri herë në ditë për 20 pika

Si të përdorni barin e shelgut për të forcuar trupin:

Nëse dëshironi të forconi imunitetin, zhytni 20 gram bar shelgu në një litër verë të kuqe.
Lëreni të qëndrojë në një vend të errët për tetë ditë.
Pini një gotë tri herë në ditë, para ngrënies.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb